جشنواره پرتاب کیوی شمال در استرالیا

کیوی ( Actinidia deliciosa ) درختی است که از خانواده Actinidiaceae است.

کیوی شمال یکی از بهترین نوع کیوی ها در ایران می باشد که بسیار خوشمزه است و در اندازه های ریز و درشت در بازار موجود است.

این یک گیاه بالارونده بومی چین است که گفته می شود دوپایه است ( شیروساکی، 2008 )، به این معنی که گل های نر و ماده روی پاهای جداگانه رشد می کنند.

رقم Hayward ( Actinidia deliciosa ) رایج ترین است، اما بسیاری از ارقام دیگر با تنوع در رنگ، طعم و خواص تغذیه ای وجود دارند ( Nishiyama, 2007 ).

کیوی اغلب در زمان رسیدن به رنگ زرد یا سبز است، اما برخی ممکن است دارای هسته هایی با درجات مختلف قرمز باشند ( وانگ، 2003 ؛ مونتفیوری، 2005 ؛ فرگوسن، 2011 ).

کیوی به دلیل تجمع کلروفیل، کاروتنوئید (بیشتر بتاکاروتن و لوتئین) یا رنگدانه های آنتوسیانین طیف گسترده ای از رنگ ها را نشان می دهد ( Ampomah-Dwamena ،2019 ).

کیوی

تعادل قند اسید کیوی عمدتاً به محتوای اسید سیتریک آن بستگی دارد. این میوه ها دارای محتوای اسید کل بالایی هستند (3-1%) که 60-40 درصد آن اسید کوئینیک، 60-40 درصد اسید سیتریک و 10 درصد اسید مالیک است ( مارش، 2009 ).

تجمع اسید یک فرآیند پویا است: سیترات در طول رشد میوه انباشته می شود، اما اسید کوئینیک عمدتاً در میوه های جوان تجمع می یابد.

تا به امروز، بیش از 80 ترکیب فرار در عطر کیوی شناسایی شده است. اجزای اصلی متیل اتیل بوتانوات، (Z) و (E)-هگزنال، هگزانال، (Z)- و (E)-3-هگزنول و متیل بنزوات هستند.

عطر کیوی رسیده هایوارد به عنوان علفی و گوگردی با طعم خربزه و آب نبات شیرین توصیف شده است ( وانگ، 2011) . مانند خربزه، ترکیبات گوگردی در کیوی شامل تیواسترهایی مانند متیل-2-(متیل تیو)استات و اتیل(متیل تیو)استات است ( جردن، 2002 ؛ اوبرت، 2004 ؛ اوبرت، 2006 ).

مطالعات نشان داده است که اگر میوه پس از رسیدن و پس از یک دوره نگهداری 3 ماهه برداشت شود، غلظت عطر کاهش می یابد.

کیوی سرشار از آنتی اکسیدان هایی از جمله ویتامین C، ویتامین E، کاروتنوئیدهای لوتئین، زآگزانتین، بتاکاروتن، کلروفیل ها، اسید کوئینیک، مشتقات گلیکوزیدیک اسید کافئیک، بتا سیتوسترول، اسید کلروژنیک و ترکیبات فنولی از جمله فلاون ها.